Kamp Alanları Haritası

Kamp alanları bakımından zengin bir ülke olan Türkiye, doğa severler tarafından 4 mevsim tercih ediliyor. Türkiye 3 iklim tipinin görüldüğü, sayısız doğal güzelliğe sahip bir ülke. Böyle olunca da kamp yapmak isteyenler için adeta bir cennet.

Kamp yapmak dendiğinde, çoğu kişinin aklına çadır ve konforsuz bir ortam geliyor aslında. Ama tam olarak bu şekilde sınırlandırmak pek doğru değil. Kamp; gerek çadır, gerek ise baraka, bungalow gibi doğaya en az müdahale ile oluşturulmuş bir alanda dinlenmek, doğa ile bütünleşmek anlamına geliyor. Kişisel alışkanlık ve tercihlerinize göre; yine doğaya minimum miktarda müdahale ile oluşturulmuş tesislerde konaklayarak; konfor seviyesi yüksek tatiller yapabilirsiniz. Türkiye’de var olan kamp alanları çeşitli şekillerde sınıflandırılabilir. Kamp işletmeleri, koruma alanları, koylar, dağlar, ovalar, yaylalar ve daha keşfedilmemiş bir çok bölge; ülkemizin kamp alanları açısından ne kadar zengin olduğunu anlamamız için yeterli.

Türkiye’nin Kamp Alanları Haritası

Ülkemiz, kamp ile ilgilenenler için 4 mevsim kamp imkanları sunan bölgeler ile dolu. Ayrıca extrem sporlar ile ilgilenenler için de uygun çeşitli bölgeler mevcut.

Akdeniz Bölgesi Kamp Alanları

Akdeniz Bölgesi özellikle yazın kamp yapmayı tercih edenler için sık tercih edilen bir bölge. Sadece hobi amacı ile kamp yapanlar tarafından değil; ekonomik sebepler ile tatilini kamp yaparak geçirmeyi tercih edenler tarafından da sıklıkla tercih ediliyor. Özellikle yaz aylarında bölgede bulunan kampçı nüfusu oldukça fazla. Akdeniz bölgesi kamp alanları; 4 mevsim ılıman bir iklime sahip olması sebebi ile kamp yaşamını tercih eden bireyler için de sürekli bir konaklama bölgesi.

Ege Bölgesi Kamp Alanları

Ege Bölgesi kamp alanları bakımından en çok keşfedilmemiş sahil kampı alanına sahip bölge. Bildiğiniz gibi Ege’nin denize dik uzanan dağları ve girinti çıkıntılı bir sahil yapısı var. Bu coğrafik yapı irili ufaklı birçok koy oluşmasına sebep olmuştur. Türkiye’nin en gözde tatil bölgesi olmasına rağmen işletme kurumamış ve sakinliğini koruyan çok sayıda koy mevcut. Hatta bazı koylarına deniz hariç ulaşım mümkün bile değil.

Marmara Bölgesi Kamp Alanları

Marmara bölgesi kamp alanlarına Türkiye’nin kamp alanları haritasından bakıldığında insan biraz şaşırmıyor değil. Çünkü marmara bölgesi Türkiye’de en çok insan müdahalesine uğramış bölge. Çok sayıda büyük şehir, kalabalık nüfus, ticari girişimler bölgedeki doğa yaşamını oldukça kısıtlamış durumda. Fakat hala çok sayıda doğa severi kendisine çeken kamp alanları mevcut. Kazdağları, çevredeki adalar, göl kenarları ve yaz mevsiminde sahiller çok sayıda kampçı ağırlıyor. Bölgede çok sayıda koruma alanı olduğunu söylemek de mümkün.

Karadeniz Bölgesi Kamp Alanları

Karadeniz bölgesi kamp alanları yeşile doymak, mavinin enginlerinde kaybolmak isteyenler için tercih edilebilir yerler. Batısından doğusuna muhteşem manzaralar sunan Karadeniz Bölgesi Türkiye’nin en fazla ormana ev sahipliği yapan bölgesi ünvanını taşıyor. Hal böyle olunca doğa sever kampçılar için tercih edilebilecek bir sürü alan mevcut.

İç Anadolu Bölgesi Kamp Alanları

İç anadolu bölgesi kamp alanları tatilciler tarafından pek tercih edilmesede kampçılığa gönül vermiş bireyler asıl kamp alanlarının bu bölgede yer aldığını biliyor. Burası doğal yapısı bakımında sayısız çeşitliliğe sahip. Deniz yok belki ama göl kenarında, şelale kenarında, vadi ve yaylalarda sizi eşsiz kamp alanları bekliyor. Tırmanma, kültürel gezi, yürüyüş gibi hobileri olanlar içinde eşsiz imkanlar mevcut.

Güneydoğu Anadolu Kamp Alanları

Güneydoğu Anadolu Bölgesi özellikle farklı kültürleri tanıma isteyenler için oldukça elverişli. Kamp severler tarafından tercih edilen bölgede çok sayıda kamp alanı mevcut. Doğa severler için de uygun kamp alanları olmakla beraber bu bölgede işletmelerde kamp yapmayı tercih edebilirsiniz. Doğa severler, kültür gezisi sevenler ve en çok da yemek severler tarafından tercih ediliyor çünkü. Bu sebeple rahat gezebileceğiniz, yemek yiyebileceğiniz alanları tercih edebilirsiniz.

Doğu Anadolu Kamp Alanları

Doğu Anadolu Bölgesi hepimiz için gizemli ve zorlu bir bölge. Son yıllarda Doğu Ekspresi’nin de artan popülaritesi ile azımsanmayacak sayıda insan tarafından tercih edildiğini söylemek mümkün. Yapılan çok sayıda kayak tesisi ile kış turizminden de payını almaya başladı. Türkiye’nin en yüksek dağı olan Ağrı Dağı’da bu bölgede bulunuyor. Tırmanış turları ve kampları doğa severler tarafından tercih edilen bir spor.