Kaş’ta Görülecek Yerler

Antalya’nın incisi Kaş’ta görülecek yerler listemizde bir çok güzel mekan, koy, tarihi alan ve köy bulunmakta. Kaş kamp alanı yazımda, Kaş’ta geçirdiğimiz günleri ve kamp alanı hakkında bilgi vermiştim. Şimdi de Kaş’ta görülecek yerler için bir yazı hazırladım. Kaş’ta en az iki, en fazla yedi gün yeterli olacaktır. Tabi vaktiniz varsa ruhunuzu burada da teslim edebilirsiniz. Gerçekten dünyadaki cennetlerden birisi de Kaş olabilir.

Kaş’ta Görülecek Yerler

1- Kekova

Kekova, Antalya’nın Demre ilçesinde yer almakta. İtalyan işgalinden sonra Kekova adasının hangi ülkeye bırakılacağı konusunda İtalya ve Türkiye arasında uzun süre uzlaşma sağlanamamış, nihayetinde 1932 yılında ada Türkiye’nin olmuştur. Kuzey tarafında ikinci yüzyılda depremlerle yok olan antik Dolkisthe kentinden kalma batıklara yer yer rastlanır. Kekova, Bizans döneminde yeniden kurulup gelişmiş fakat gelişmesi Arap istilaları yüzünden devam edememiştir. Kekova adasına tek geçiş yolu, özel tekne ya da Üçağız koyundan kalkan günlük tekne turları ile sağlanmaktadır. Biz bu turlar ile geçiş sağladık. Aynı zamanda birden fazla koy ve Kaleköy’e de uğrayan bu turlar çok keyifli.

Bilgi: Kekova’dan geçişte sadece tekne üzerinden tarihi yerler incelenmektedir. Burada denize girmek ve adaya çıkmak yasaktır.

Kekova

2- Kaleköy (Simena Antik Kenti)

Kaleköy’e ulaşım sadece deniz yolunda. Ne araç gürültüsü, ne de trafik olmadan sadece yaya olarak gezdiğiniz mükemmel bir yer. Yine günlük tekne turu ya da özel deniz yolu ulaşımı ile bu köye gelebilirsiniz. Kaleköy, Vehbi Koç’un elinin değdiği ve bu nedenle korunan bir alan. Yılda bir kez kendisinin de sahip olduğu eve ziyaretini gerçekleştirmekte ve buradaki köylüleri kısa bir yürüyüşle ziyaret etmekteymiş. Kaleköy’ye geldiğinizde neler yapabilirsiniz;

  • M.S. 1 Y.Y.’dan kalma Simena kalesini görebilirsiniz. Yaklaşık 20 dakikalık yürüyüş ile kaleye çıkabilir, buradan Kaleköy manzarasının tadını çıkarabilirsiniz.
  • Kaleköy’de kral mezarlarını (lahitleri) görebilirsiniz. Simena kalesine çıktığınızda Kaleköy’e tepeden bakıldığında aşağıda bir çok kral mezarlığını göreceksiniz.
  • Ev yapımı dondurmaların tadına bakmadan buradan ayrılmayın. Kaleye tırmanırken hemen hemen her dönemeçte bir dondurmacı göreceksiniz. Burada kesinlikle keçi sütü, karadut ve keçi boynuzlu dondurmaların tadına bakın. Biz mekan olarak I am Here isimli dondurmacıyı seçtik. Hem manzarası hem de dondurmaların lezzeti mükemmeldi.
  • Eğer şanslıysanız limana geldiğinizde caretta caretta kaplumbağalarını görebilirsiniz. Biz o şanslılardan birisiydik. İner inmez bir anne ve yavrusuyla karşılaşma fırsatımız oldu.

Kaleköy

3- Kaputaş Plajı

Akdenizin en güzel plajlarından ilki Kaputaş olabilirdi. Olabilirdi diyorum, çünkü burası hemen hemen 5 sene önce çok uğrak bir yer olmayan, tesisleştirilmemiş bir yerdi. Şimdilerde ise herkesin akın ettiği, yol kenarlarının hınca hınç dolduğu, iki şeritli yolun tek şeride düştüğü bir koy durumunda. Belki de güzelliğini yavaş yavaş kaybedecek. Ama suyu hala masmavi ve cam gibi. Fazla zaman kaybetmeden bu güzel koya uğrayın derim. Kaputaş plajı Kaş’a 20 kilometre uzaklıkta ve araçla yaklaşık olarak 25-30 dakika. Not: Gitmek isterseniz erken saatleri seçin.

Kaputaş Plajı

4- Patara Plajı – Patara Antik Kenti

Patara, Antalya’nın Kaş ilçesinin Kalkan beldesi yakınlarındaki bir antik kenttir. Bir Likya kentidir ve Likya Birliğinin başkentliğini yapmıştır. Patara plajı ve antik kentin girişi aynı yerden ve ücretlidir. Girişte müze kart ve İş Bnaksı maximum kart ile ücretsiz olarak yapılabiliyor. Eğer her ikisi de yoksa, öğrenci 7,50 TL, tam 15 TL. Patara plajı akdenizin en uzun plajı ve caretta caretta kaplumbağalarının yumurta bıraktıkları bir plaj. Sabah 8 den akşam 8 e kadar hizmet vermektedir.

Patara Plajı

5- Hidayet Koyu

Akdeniz`in masmavi sularının asırlık zeytin ağaçlarıyla buluştuğu Hidayet Koyu`nda yer alan Blanca Beach, eşsiz manzarası, lezzet dolu mutfağı, güler yüzlü personeli ve müşteri odaklı hizmet anlayışıyla sizlere keyifli bir atmosfer sunmakta.

Hidayet Koyu

 

Bir Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir